Sklepy: 85 733 38 81, 85 654 25 37 SERWIS: 85 733 38 82

10 TAJEMNICZYCH USTEREK

  1. Jazda na rowerze w nieodpowiedniej pozycji nie sprawia przyjemności i może być niebezpieczna. Ustaw siodło w pozycji zalecanej przez instrukcję i dopiero wtedy próbuj dopasować.
  2. Jeżeli stary łańcuch daje się wyciągnąć ponad zęby wieńca przekładni, nowy na nic się nie zda. Wymienić musisz wówczas także koronki wielotrybu i wieńce przekładni, ponieważ zużyły się przedwcześnie.
  3. Jeśli słyszysz regularny szmerek, który ustaje, kiedy przestajesz pedałować, to znaczy, że masz źle wyregulowaną linkę tylnej przerzutki. Przekręć regulator cięgła o pół obrotu w lewo.
  4. Jeśli łańcuch podskakuje na trybach, dokładnie wyreguluj przerzutkę. Jeśli to nie pomoże, sprawdź czy łańcuch nie jest za długi. Kiedy znajduje się na największym trybie z przodu i z tyłu, to napinacz powinien być skierowany lekko do dołu.
  5. Opony mogą wyglądać dobrze z daleka, lecz przy bliższych oględzinach okaże się, że są stare, sparciałe i popękane. Spłaszcz oponę i obejrzyj dokładnie z bliska jej boczną powierzchnię.
  6. Rower powinien być cichy. Czasami trzeszczą i skrzypią połączenia części aluminiowanych ze stalowymi. Wystarczy je posmarować jakimś smarem albo najlepiej preparatem antykorozyjnym.
  7. Najczęściej przyczyną słabych hamulców jest zużycie klocków, które trzeba wymienić na nowe, albo zasmarowane obręcze, które trzeba przemyć rozpuszczalnikiem lub spirytusem.
  8. Zjawisko szarpania i wycia hamulców jest spowodowane niewłaściwych ustawieniem klocków, zwłaszcza gdy jeden z nich jest w innej pozycji. Przód każdego klocka musi być o 1 mm bliżej obręczy.
  9. Przyczyną szarpania przedniego koła przy hamowaniu może być nawet najmniejszy luz steru. Postaraj się go zlikwidować, a jeśli nie dasz sobie rady, załóż kompletny nowy ster.
  10. Zużyte łożyska lub skrzywiona oś pedału bardzo utrudniają pedałowanie. Skrzywienie osi możesz stwierdzić na oko, ale aby sprawdzić łożyska musisz odkręcić pedał od korby.