Sklepy: 85 733 38 81, 85 654 25 37 SERWIS: 85 733 38 82

KONSERWACJA ŁAŃCUCHA

Jaki to łańcuch?

  1. Jeśli nie wiesz, z czym masz do czynienia, oczyść dokładnie płytki i odczytaj nazwę firmy. Sedis, Sachs, Taya to marki łańcuch standardowych. Wypchnięty z ogniwka storzeń możesz ponownie wcisnąć bez obaw.
  2. Łańcuchy Shimano mają oznaczenie UG, HG, IG i storzenie ogniwek są w nich płasko zaklepane. Podczas wypychania powiększają się otwory w płytkach. Do ponownego spięcia potrzebny będzie specjalny, czarny sworzeń.
  3. Jeśli nie dba się o łańcuch niektóre ogniwka stają się sztywne i będą regularnie podskakiwać na wszystkich biegach. Takie ogniwo łatwo znaleźć, ponieważ nie może wyprostować się po przejściu przez napinacz.

Czyszczenie łańcucha

  1. Jeśli łańcuch jest zabłocony wystarczą go opłukać wodą, lecz gdy jest zapaćkany starym olejem musisz go najpierw starannie wytrzeć bawełnianą szmatką.
  2. Jeśli łańcuch jest brudny, to brudne są też koronki wielotrybu i wieńce przekładni. Usuń brud spomiędzy koronek kawałkiem szmatki i oczyść zęby wieńców.
  3. Szmatka nie sięga między ogniwa łańcucha, wobec tego spryskaj je odpowiednim preparatem bądź rozpuszczalnikiem i oczyść każde po kolei starą szczoteczką do zębów. Podłóż gazetkę.
  4. Po oczyszczeniu posmaruj najpierw poszczególne ogniwa gęstym olejem i pozwól, aby wniknął do środka, a następnie opryskaj łańcuch i tryby smarem w aerozolu.

Przyrząd do czyszczenia łańcucha

  1. Automaty do czyszczenia łańcuchów nadają się tylko do rowerów z przerzutkami. Czyszczą się tak samo dobrze, jak szczotki do zębów, ale nie nadają się do usuwania błota.
  2. Podstaw pod łańcuch przyrząd napełniony odtłuszczaczem lub rozpuszczalnikiem, zaczep koniec łańcucha na ramię napinacza i zamknij pokrywę wprowadzając łańcuch między szczotki.
  3. Powoli zakręć korbami do tyłu. Spowoduje to obracanie szczotek, zeskrobią brud z łańcucha. Powtórz ten zabieg w razie potrzeby, ale nie używaj płynu powtórnie.