Sklepy: 85 733 38 81, 85 654 25 37 SERWIS: 85 733 38 82

PRZEGLĄD I KONSERWACJA PEDAŁÓW

Łożyska pedałów są skonstruowane na podobnej zasadzie, jak pozostałe łożyska w rowerze i podobnie jak one mogą być przyczyną niespodziewanych kłopotów.

  1. Niektóre pedały mają ramkę, którą można łatwo odłączyć od korpusu. Jeśli przeszkadza ona przy pracy odkręć ją w miarę możliwości. Łatwiej będzie to zrobić, jeśli zamocujesz pedał w imadle.
  2. Ramka pedału jest przykręcona wkrętami z łbem krzyżakowym albo z łbem Allena. Poluzuj najpierw wszystkie cztery wkręty, potem usuń je całkowicie. Uważaj, aby nie pokrzywić ramki.
  3. Przykrywka wciskana jest łatwa do wyjęcia. Wystarczy podważyć ją małym śrubokrętem. Przykrywkę z gwintem można odkręcić przy pomocy kombinerek z szeroko rozwartym szczękami.
  4. W pedale z odkręconą ramką możesz odkręcić nakrętką kontrującą przy pomocy klucza nasadowego lub zwykłego oczkowego. W pedale jednoczęściowym można użyć jedynie klucza nasadowego.
  5. Poluzowaną uprzednia kontrę powinieneś z łatwością odkręcić czubkami palców. Jeśli masz trudności opryskaj koniec pedału smarem w aerozolu, aby oczyścić gwint.
  6. Następnie wyjmij podkładkę ustającą. Czasami jest to naprawdę trudne, gdyż podkładka blokuje się w zwojach gwintu na osi. Spróbuj podważyć ją i wyjąć dwoma małymi śrubokrętami.
  7. Teraz możesz wykręcić konus łożyska. Posłuż się śrubokrętem. Jeśli na licu konusa jest nacięcie-sprawa prosta, jeśli nie-zablokuj śrubokręt między konusem a korpusem pedału i wykręć oś.
  8. W czasie wykręcania konusa przytrzymuj oś palcem wskazującym drugiej ręki, żeby nie rozsypywały się kulki upaprane w czarnym smarze. Możesz użyć także imadła z miękkimi szczękami.
  9. Wsyp wszystkie kulki do puszki lub na kawałki gazety. Umyj i obejrzyj wszystkie drobne części, lecz nie przejmuj się, jeśli wykryjesz jakieś wżery lub nierówności na powierzchni łożysk.
  10. Włóż wszystkie kulki z powrotem na swoje miejsce wraz ze smarem wodoodpornym, po czym ostrożnie wsuń oś, włóż zewnętrzne łożysko ze smarem i wstaw konus, podkładkę i kontrę.