WSCHODNIA GRANICA UNII EUROPEJSKIEJ I TATARZY POLSCY

Home/Rowerowe Podlasie/WSCHODNIA GRANICA UNII EUROPEJSKIEJ I TATARZY POLSCY

WSCHODNIA GRANICA UNII EUROPEJSKIEJ I TATARZY POLSCY

Długość: 114 km

Białystok-Supraśl-Kopna Góra-Krynki-Kruszyniany-Grzybowce-Waliły Stacja-Sokole Białostockie-Królowy Most-Grabówka-Białystok

Trasa w skrócie: Interesująca trasa dla rowerzystów długodystansowych. Prowadzi szosami i żwirowymi drogami leśnymi. Jej znaczna część przebiega przez Puszczę Knyszyńską.  Trasę tę można pokonać w ciągu dwóch dni-nocując na Szlaku Tatarskim w Kruszynianach. Będąc w tej miejscowości, warto poznać polskich Tatarów  oraz ich znakomitą kuchnię.

0,0 km Początek ścieżki rowerowej przy ul. Raginisa w Białymstoku. Wyjeżdżamy w kierunku północno-wschodnim do granic miasta, a później ścieżką rowerową do Supraśla.

12,1 km Skrzyżowanie ulic Białostockiej i Piłsudskiego w Supraśla. W pobliżu znajduje się zabytkowy klasztor prawosławny i cerkiew obronna. Skręcamy w lewo, na drogę wyjazdową do miejscowości Krynki. Mijamy centrum edukacji i stadninę koni, powstałej w duże mierze dzięki funduszom unijnym.

12,7 km Przejeżdżamy przez most na rzece Supraśl. Za mostem można wjechać na asfaltowe pobocze-ciąg pieszo-rowerowy. Po obu stronach szosy ładne widoki na dolinę rzeki oraz wzgórze znajdujące się w Puszczy Knyszyńskiej.

13,6 km Dojeżdżamy do Podsupraśla. Ruszamy dalej drogą asfaltową, prowadzącą przez Puszczę Knyszyńską na wschód.

18,1 km Po pokonaniu kilku wzniesień dojeżdżamy na miejsce po dawnej leśniczówce Czołnowo (polana po prawej stronie). Można skręcić tu w prawo, w leśną drogę, która doprowadzi nas po 200 m do wiaty i miejsca na ognisko.

21,4 km Jadąc dalej szosą, dojeżdżamy do Podsokołdy i wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń pól nad rzeką Sokołdą.

22,5 km Wieś Sokołda. Na zakręcie znajduje się sklep spożywczy-można uzupełnić zapasy.

22,8 km 300 m dalej przejeżdżamy przez most na malowniczej rzece Sokołda. Zaraz za mostem zaczyna się podjazd, a po lewej stronie widać ogrodzenie Arboretum- ogrodu botanicznego.

23,3 km Skrzyżowanie dróg asfaltowych (w lewo odchodzi boczna szosa do Sokółki).

31,2 km Jadąc dalej główną szosą, do kolejnych 8 km docieramy do wsi Talkowszczyzna, przez którą przepływa rzeczka Słoja.

34,3 km Zbliżamy się do wschodniego krańca Puszczy Knyszyńskiej. Przy kierunkowskazie skręcamy w drogę leśną prowadzącą do Nadleśnictwa Krynki koło wsi Poczopek.

34,9 km Nadleśnictwo Krynki w Poczopku. Znajduje się tu jedna z atrakcji-Silvarium (to ogród leśny utworzony w 2005 roku w siedzibie Nadleśnictwa Krynki koło wsi Poczopek. Zgromadzono tu niemal wszystkie rośliny występujące w Puszczy Knyszyńskiej. W tutejszym muzeum przyrodniczo-historycznym można obejrzeć przekrój mrowiska, szklany ul, a w nim obserwować pracowite pszczoły. Znajdują się tu także m.in zegary słoneczne, rzeźby zwierząt i owadów, ślady zwierząt utrwalone w specjalnej masie, park megalitowy. Zwiedzanie Silvarium jest bezpłatne). Po zwiedzaniu Silvarium  wracamy na szosę i kontynuujemy jazdę na wschód.

37,8 km Przejeżdżamy prze wieś Ostrów Północny.

42,0 km Dojeżdżamy do skrzyżowania z kolejną drogą prowadzącą do Sokółki.

44,5 km Centrum Krynek-plac Jagielloński. Znajdują się na nim rondo i skwer, wokół rozchodzi się promieniście 12 ulic. Skręcamy w jedną z nich-ul. Legionową i dalej Grodzieńską-prowadzącą w kierunku północno-wschodnim. Dojeżdżamy do granic miejscowości, jedziemy pod górę wąską drogą asfaltową, która prowadzi na pole położone powyżej Krynek.

46,6 km Granica polsko-białoruska-wschodni kraniec Unii Europejskiej. W centrum Krynek-na rondzie-stoi drogowskaz informujący, w jakim kierunku należy wyruszyć, aby dotrzeć do polsko-białoruskiej granicy (również UE). Wracamy do centrum Krynek. Na rondzie znajdujemy ulicę Garbarską (dalej Pohulanka), którą prowadzi zielony szlak rowerowy, i jedziemy na południe, w kierunku Kruszynian.

59,0 km Po pokonaniu 10 km szosą (oznaczoną jako zielony szlak rowerowy), dojeżdżamy do Kruszynian, miejscowości słynącej z zabytkowego meczetu (jednego z dwóch w woj. podlaskim, drugi w Bohonikach) i znakomitej kuchni tatarskiej.

60,1 km na skraju wsi Kruszyniany skręcamy w prawo, na szeroką drogę żwirową, którą biegnie żółty szlak rowerowy. Kierując się tymi znakami, przejdziemy 11 km.

60,5 km Żółty szlak rowerowy skręca w prawo. Znów wjeżdżamy do Puszczy Knyszyńskiej.

61,4 km Kolejne rozgałęzienie dróg. Szlak rowerowy prowadzi prosto (lewe odgałęzienie).

64,0 km Skrzyżowanie żwirowych dróg. Szlak rowerowy  skręca w prawo

67,5 km Tym razem szlak skręca w lewo.

70,0 km Wieś Grzybowce.

71,1 km Szosa Białystok-Bobrowniki. Skręcamy na asfaltową drogę w prawo, w kierunku Białegostoku. Szosą dojeżdżamy do wsi  Waliły Stacja, gdzie znajduje się sklep i nieczynna stacja kolejowa.

74,5 km Stąd można bezpośrednio wracać szosą do Białegostoku (ok. 40 km), ale jeśli chcemy uniknąć ruchu samochodów, lepiej jest pojechać cichymi, leśnymi drogami. W tym wypadku musimy znów wjechać na żółty szlak rowerowy. Skręcamy w prawo obok sklepu z asfaltową, boczną drogę, prowadzącą na północ.

75,3 km Kończy się asfalt, a zaczyna brukowa droga. Ten fragment jest niezbyt przyjemny dla rowerzystów. Można jednak jechać wąską ścieżką na poboczu.

77,0 km Skrzyżowanie dróg. W lewo droga prowadzi do wsi Słuczanka. My jedziemy dalej prosto, zgodnie ze znakami żółtego szlaku rowerowego. Za skrzyżowaniem kończy się bruk, a chwilę później przejeżdżamy prze mostek na rzece Supraśl.

77,9 km Na początku lasu skręcamy w lewo w leśną drogę-zgodnie ze znakami żółtego szlaku (prosto biegnie czerwony szlak pieszy). Teraz przez prawie 5 km  jedziemy drogą prowadzącą przez las.

82,5 km Przejeżdżamy przez polanę, na której niegdyś znajdowała się Gajówka Wyżary.

83,4 km Dojeżdżamy do bardzo malowniczego sztucznego jeziorka Wyżary, utworzonego na rzece Radulinka.

83,8 km Po minięciu jeziorka pokonujemy dwa zakręty i docieramy do rozgałęzienia dróg.  Tu jedziemy prosto (w lewe odgałęzienie).

85,2 km Dojeżdżamy do kolejnej drogi i skręcamy w lewo-zgodnie z żółtymi znakami szlaku rowerowego.

86,8 km Wyjeżdżamy z Puszczy Knyszyńskiej i docieramy do wsi Radulin.

87,2 km Za Radulinem-kolejne rozgałęzienie dróg. Skręcamy w lewo za znakami szlaku i dojeżdżamy do mosku na rzece Supraśl.

88,0 km Dojeżdżamy do drogi asfaltowej z Walił do Nowosiółek i skręcamy w prawo, na zachód. Wciąż jedziemy żółtym szlakiem rowerowym.

88,1 km Wieś Załuki. Tu odchodzi droga asfaltowa  na południe, prowadząca do Szosy Baranowickiej. My jedziemy dalej prosto. Za wsią asfaltowa nawierzchnia drogi zmienia się w żwirową.

91,0 km Skrzyżowanie z drogą żwirową dochodzącą z prawej strony (prowadzi tamtędy niebieski szlak pieszy do Krynek). My skręcamy w lewo, w leśną drogę, która prowadzi żółty szlak rowerowy (a także niebieski szlak pieszy do Królowego Mostu).

92,5 km Żółty szlak skręca pod kątem 45° w prawo.

93,7 km  Duża polana Jakubin. Przecinamy ją ze wschodu na zachód.

94,3 km Znów wyjeżdżamy do lasu, droga skręca w lewo i zaczyna powoli się wznosić. To początek podjazdu na Wzgórza Świętojańskie.

95,2 km Przełęcz na Wzgórzach Świętojańskich. W prawo prowadzi czerwony szlak turystyczny w kierunku Góry św. Jana. My zaczynamy długi zjazd prosto do Królowego Mostu.

96,4 km Skrzyżowanie z asfaltową drogą w Królowym Moście. Tu kończy się żółty szlak rowerowy. Jedziemy dalej prosto na Trakt Napoleoński, którym prowadzi niebieski szlak rowerowy.

110,5 km Dojeżdżamy do skrzyżowania białostockiej ul. 42 Pułku Piechoty i głównej drogi prowadzącej do Grabówki. Skręcamy w lewo, w kierunku Grabówki.

112,1 km Rondo w Grabówce (skrzyżowanie z Szosą Baranowicką). Skręcamy w prawo i jedziemy w kierunku Białegostoku (można ulica bądź chodnikiem z kostki brukowej).

114,1 km Linia kolejowa i granica Białegostoku. Tuż za nią zaczyna się ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Baranowickiej, którą dojedziemy do centrum Białegostoku

Komentarze

Komentarze

By | 2016-12-01T08:01:52+00:00 Lipiec 30, 2016|Rowerowe Podlasie|0 Comments