Sklepy: 85 733 38 81, 85 654 25 37 SERWIS: 85 733 38 82

WKŁAD SUPORTU

Najlepiej uszczelnionym miejscem w rowerze jest zespół wkładu suportowego. Mimo to każdy przejaw troskliwości jest tu mile widziany.

  1. Kołnierz wkładu suportowego Shimano ma wewnętrzny wielowpust. Inny system ma na zewnątrz kołnierza wycięcia pasujące do specjalnego klucza, który zakłada się z kolei na zewnątrz.
  2. Dopasuj odpowiednie narzędzia do odpowiedniego kołnierza. Odkręć nm najpierw od strony łańcucha. Przeważnie ma on lewy gwint, ale jeśli nie jesteś tego pewien, spytaj sprzedawcy.
  3. Staraj się odkręcać kołnierz z zachowaniem dużej ostrożności, raczej przy użyciu małej siły, gdyż jest on wykonany albo z plastiku, alko z aluminium i możesz go uszkodzić.
  4. Teraz przejdź na drugą stronę roweru i odkręć drugi kołnierz, w lewo. Jeśli po lewej stronie odkręciłeś sam kołnierz, to po drugiej znajduje się cały wkład wraz z drugim kołnierzem.
  5. Teraz możesz wyjąć cały wkład suportu. Mając go w ręku możesz łatwo ocenić jego wygląd, sprawdzić stan uszczelek gumowych przy osi, oczyścić gwinty i skontrolować pracę łożysk.
  6. Opryskaj dokładnie wnętrze suportu smarem w aerozolu i oczyść. Wkręć ręcznie prawy kołnierz w celu skontrolowania stanu gwintu, wykręć go i posmaruj środkiem przeciw zapiekaniu się części.
  7. Wkręć ręcznie kołnierz ba głębokość około trzech, czterech zwojów. Na razie nie używaj do tego celu klucza. Upewnij się, że gwint kołnierza trafił dokładnie w zwoje gwintu w suporcie.
  8. Oczyszczony wkład pokryj starannie środkiem antykorozyjnym. Wkręcaj go powoli ręką i jednocześnie sprawdzaj czy drugi koniec wsuwa się równo w kołnierz wkręcony po drugiej stronie suportu.
  9. Wkręć wkład na miejsce używając tego samego narzędzia, jakiego użyłeś do odkręcania oraz założonego nań dużego klucza. Krawędź kołnierza musi dokładnie przylegać do tulei suportowej.
  10. Przejdź ponownie na drugą stronę roweru i w takim sam sposób, ale w odwrotnym kierunku, dokręć kołnierz. Kołnierz z wewnętrznym wielowpustem musi schować się całkowicie w tulei.